SELAMAT BERSEDIA: UPSR, PMR, SPM, STPM, DOA BUAT KALIAN MOGA CEMERLANG!!!

Mulakan dengan basmalah dan doa, bertenang dan fokus kepada tugasan soalan...

BERITA SMK ST MICHAEL, IPOH DAN ISU SEMASA

Sila klik pautan di bawah:
cikguazhar2.blogspot.com

Followers

Search This Blog

Saturday, January 30, 2010

RANCANGAN PELAJARAN SAJAK "HARGA REMAJA" (A LESSON PLAN FOR LITERATURE COMPONENT)

Kelas: 4 Sains 5                                                                                  Tarikh:  4 Februari 2010 (Khamis)
Jumlah murid: 37 orang                                                                       Masa:   8.45 - 9.25 pagi

Mata Pelajaran:  Bahasa Melayu
Bidang Pembelajaran:  Pemahaman Komsas
Tajuk:  Sajak "Harga Remaja"

Kemahiran (Huraian Sukatan):

Objektif Am:  Murid menghargai keindahan karya sastera yang puitis

Objektif Khusus:

1)  Memprosakan sajak rangkap demi rangkap

2)  Membina item soalan petikan dan soalan KBKK 

Pengetahuan sedia ada:  Murid terlebih dahulu telah membaca sajak  di rumah.

Set Induksi

Guru bertanya soalan-soalan ringkas berikut:

1)  Mengapa agaknya sajak berjudul "Harga Remaja"?

2)  Sekarang kita buat undian belah bahagi tentang mudahnya memahami sajak "Harga Remaja".
     Berapa orang mahu memberi penarafan A, B dan C?

3)  Siapa boleh beritahu kelas, berapakah harga remaja yang ditemui dalam sajak?

Aktiviti:

1)  Sekumpulan murid mendeklamasi sajak secara lantang

2)  Murid mencadangkan maksud sajak rangkap demi rangkap

3)  Murid melengkapkan modul soalan petikan dan soalan KBKK yang diedarkan.

Penilaian:

Guru menanyakan soalan:

1)  Secara keseluruhan, apakah mesej yang hendak disampaikan oleh penyajak?

2)  Nyatakan jenis-jenis item soalan yang boleh dibina berdasarkan petikan sajak?

3)  Apakah yang membezakan soalan petikan dengan soalan KBKK?

Alat / Bahan Bantu Mengajar:

1)  Antologi "Harga Remaja"

2)  Modul soalan

Tugasan lanjutan:

Membuat cadangan jawapan berdasarkan tiga item soalan yang dipilih daripada cadangan murid.


Lampiran:

Modul soalan

No comments: